Rólunk

Az Aranymonostor Látogatóközpont a Duna-Tisza közén, Bugac nagyközség szomszédságában található. Az 1241-42 évi tatárjárás, valamint a 150 évig tartó török hódoltság ezt a vidéket különösen mélyen érintette, hiszen teljes pusztulást, elnéptelenedést hozott a területre. A látogatóközponttól néhány száz méterre található, jelenleg is aktív régészeti feltárás eredményeinek köszönhetően abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy hiteles képet kaphatunk az Árpád-kori Magyar Királyság történetének eddig ismeretlen aranykoráról. A látogatóközpontban „aranyfolyosóján” kiállított, a tatár dúlás ellenére fennmaradt különleges leleteknek, valamint az ásatás területén dolgozó régészek által vezetett túráknak köszönhetően látogatóink megismerhetik a középkori Magyar Királyság egyik legizgalmasabb időszakát.

Fedezze fel a múlt izgalmas titkait az év nagy részében működő ásatáson! Az ásatás területének látogatása ingyenes, de ha valódi élményre és felfedezésre vágyna, akkor váltson jegyet a régészek által vezetett túrákra. Fedezze fel a szakemberek segítségével, hogy mit rejt az időkapszula és élje át, hogyan éltek, haltak itt az emberek.

Aranymonostor Látogatóközpont

A látogatóközpont elnevezése nem véletlen, a közeli ásatáson megtalált, több mint 300 arany, illetve aranyozott tárgy miatt kapta az aranymonostor nevet. Az épület megformálása tájba illeszkedő, egy „homokba ejtett pénzérmét” szimbolizál kör alakú külső megjelenésével.

A látogatóközpontban kialakított reprezentatív terekben az Árpád-kori Pétermonostora település fejlődését, virágkorát, pusztulását bemutató állandó kiállítással, a premontrei kolostor történetét megelevenítő élményfilmmel, rendezvényekkel, iFresko és Panoráma foglalkoztatóval, különböző edukációs foglalkozásokkal, kávézóval, ajándékbolttal, régészeti ásatáson vezetett túrákkal, Szentek útja és Szerzetesek kertje, valamint szabadtéri színpad egyedi kültéri élményelemekkel várjuk a látogatókat. Az előcsarnok, a belső, kör alakú udvarra néző folyosó, a Panoráma foglalkoztató és rendezvényterem üvegfalai akadály nélkül engedik a tekintetet a bugaci puszta horizontjáig.

Az Árpád-kori Pétermonostora – ásatási helyszín

A látogatás élményét igazán egyedivé teszi az épülettől néhány száz méterre található, az év nagy részében szabadon megtekinthető, jelenleg is élő ásatási helyszín, melyet a Szentek útja köt össze a látogatóközponttal. A feltárás helyszínén látogatóink a leghitelesebb forrásból, az ásatást végző, a kiállított tárgyakat megtaláló régészek által vezetett túrákon részletesen megismerhetik a XI.-XIII. századi Pétermonostora és környéke történetét, a tatár dúlás pusztítását, valamint betekintést nyerhetnek a jelenleg is tartó régészeti feltárás titkaiba.

A Homokhátság egyetlen Árpád-kori kolostor-együttesének beazonosítása, majd jelenleg is tartó feltárása a középkort kutató magyar régészet egyik legnagyobb szenzációja, a régészeti lelőhely pedig mára már fogalommá vált az Árpád-kor kutatásában.

Bugac

A közel háromezer fő lakosú mai Bugac település a Duna-Tisza közén, a Kiskunsági Homokhátságon, a Kiskunsági Nemzeti Park területén fekszik, mintegy 40 km-re a megyeszékhelytől, Kecskeméttől. Régészeti források igazolják, hogy a környéken szarmaták, avarok, majd az Árpád-kor elején honfoglaló magyarok éltek, a XI. és XIII. század között pedig egy jelentős kereskedelmi, gazdasági és szakrális központ virágzott a területen.

A projektről

A látogatóközpont Bugac Nagyközségi Önkormányzat által a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-1.2.1-15 Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés tárgyú felhívása beadott, TOP-1.2.1-15-BK1-2016-00001 azonosítószámú, „Évezredek útján, Aranymonostor és látogatóközpont turisztikai fejlesztése I. ütem” című projekt keretében került megvalósítására.

A fejlesztés 2017. augusztus 1-én elkezdődött I. ütemét Bugac Nagyközségi Önkormányzat a BKMFÜ Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.-vel konzorciumban valósította meg, 1,137 milliárd Ft európai uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével.

Az „Évezredek útján, Aranymonostor és látogatóközpont turisztikai fejlesztése II. ütem” című TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BK1-2022-00003 azonosító számú, Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Helyi és térségi turizmusfejlesztés tárgyú felhívásra beadott nyertes pályázatból 2022. november 1-én kezdődött el a fejlesztés II. üteme. Ennek keretében 232,18 millió Ft európai uniós vissza nem térítendő támogatásból két fedett-nyitott rendezvénytérrel bővül a látogatóközpont, valamint környezetrendezés és egyedi kültéri élményelem kerül kialakításra.

A komplexum teljes mértékben akadálymentes, energiahatékonysága kiemelkedő.

A látogatóközpont mellett 36 férőhelyes parkoló, 2 darab akadálymentes parkoló és 5 darab buszparkoló került kialakításra.