A kiállítás

A kiállítótérben elhelyezett vitrinekben láthatunk aranyozott lószerszámokat, az Árpád-korban nagy általánosságban elterjedt, a feltárások során a sírokból előkerült, arany, ezüst, bronz „S” végű karikaékszereket, a Magyar Királyságban vert pénzek mellett bizánci, velencei, trieszti, karinthiai friesachi, a bajorországi leubachi, valamint angol pénzérméket, pénzváltáshoz szükséges eszközöket, kézi mérlegeket, mérlegsúlyokat, limoges-i zománcozott tárgyakat, melyek mind az itt élők gazdagságáról, jólétéről, a település erőteljes polgárosodásáról mesélnek. A számos egyedi lelet közül kiemelkedik a kiállítás egyik legszebb darabja, valószínűleg egy velencei műhelyben készült, kobaltkék cseppekkel díszített pompás üvegtárgy, a cseppes pohár, mely formájával, kialakításának módjával, épségének fokával különleges helyet foglal el a középkori cseppes poharak, pohártöredékek között. 

A kiállítás egyik legkülönlegesebb darabja Seto Magister titkos pecsétje. A leletnek köszönhetően Seto mester személyében végre „megismerhetünk” egy XIII. századi pétermonostori polgárt, ami nagyon jelentős és fontos eredmény, hiszen 800 év távlatából a személyes történetek már ritkán rekonstruálhatóak.

A kiállítás megtekintése során betekintést nyerhetünk nem csak a világi, hanem a vallási élet minden területére is. A vitrinekben kiállított, Loretóból, valamint a római Szent Péter és Pál Bazilikából származó zarándokjelvények, pénzérmék, amulettek, körmeneti keresztek, a Limoges-i Biblia jobb felső részének szegélyverete, bűntálak, füstölő-és harangtöredékek, valamint számtalan további érdekes lelet mind azt igazolják, hogy a településen aktív keresztény vallási élet folyt. Az ásatások során napvilágra került Szent Péter ereklyetartó, a kiállítás egyik legkülönlegesebb darabja, mely valamikor 1170 körül készülhetett a mai Belgium területén található Meuse folyó vidékén. Az eddig megtalált, ismert alkotások közül ez az ereklyetartó mind méretében, valamint minőségében egyaránt kiemelkedő és a világ bármely múzeumában kiemelt helyet kapna.

Megtekinthető gyermekkarcokkal, ember-és állatábrázolásokkal telekarcolt vörösmárvány lap, melyre pálcikaemberkéket, állatfigurákat vésett valaki, valószínűleg egy ügyes kezű kisfiú, aki a templomban mindig ugyanarról a helyről hallgatta a latin nyelvű misét és valószínűleg unalmában karcolgatott.

Terrakotta téglába karcolt malomjáték ábrája, a középkorban kedvelt szórakozáshoz, a kockajátékhoz (astragalus) használt csontok, ezeken kívül mezőgazdasági eszközök, valamint fegyverek is gazdagítják az ásatások során napvilágra került, a kiállítótér körfolyosóján vitrinekben elhelyezett különleges leletanyagot.